pompeo

Регион

Помпео: Бугарија има шанса да го реализира својот потенцијал како енергетски центар во југоисточна Европа

А1он
Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео на своето предавање пред Конфедерацијата на работодавачи и индустријалци во Бугарија, изјави дека е сигурен дека земјата треба да
Свет

Помпео: Во Вухан се изведуваат тајни воени експерименти

А1он
Поранешниот директор на ЦИА и поранешен државен секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека на Институтот за вирусологија во Вухан се изведуваат тајни воени експерименти
Свет

Претставници на ЕУ одбија да се сретнат со Помпео, откажана посетата на Европа

А1он
Американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, во последен момент го откажа патувањето за Европа откако шефот на луксембуршката дипломатија и високи претставници на ЕУ одбија да
Свет

Помпео го осуди синоќешниот напад врз „Зелената зона” во Багдад

А1он
Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, ја обвини проиранската шиитска милиција за последниот, синоќешен напад врз „Зелената зона“ во Багдад. -САД најостро го осудуваат последниот напад
Свет

Помпео: Рускиот систем С-400 е закана за војската и воената технологија на САД

А1он
Рускиот систем С-400 претставува закана за безбедноста на војската и воената технологија на САД, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео пред неговиот турски колега Мевлут
Регион

Помпео: Русија „ровари“ во медитеранските земји, се обидуваше да го попречи Преспанскиот договор

А1он
Русија со години користи различни методи на ширење дезинформации, поткопување на националниот суверенитет и поттикнување хаос, конфликти и раскол во земјите низ целиот Медитеран, а
Свет

Помпео: Во Венецуела се случува измама и илузија, а не избори

А1он
Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, парламентарните избори во Венецуела ги оцени за „измама и илузија“. „Изборната измама во Венецуела е веќе извршена. Резултатите објавени од
Свет

Помпео: Посветени сме на искоренувањето на насилството против жените

А1он
Американскиот Стејт департмент денеска објави соопштение по повод Меѓународнот ден за борба против насилството врз жените, истакнувајќи дека пандемијата на Ковид-19 нанесе посебен удар врз
Свет

Помпео: Ја разгледуваме одлуката на ГСА, ќе ја почнеме транзицијата на власта

А1он
Американскиот државен секретар Мајкл Помпео изјави дека Стејт департментот го почнал процесот за разгледување на одлуката на Агенцијата за општи работи (ГСА) за почеток на