Помпео: Влезот на Северна Македонија во НАТО ја зајакнува Алијансата „колосално“

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска уште еднаш и и честита на Северна Македонија како 30. членка на НАТО.

На средба со новинарите тој изјави дека со влезот на нашата земја во НАТО, Алијансата се зајакнува „колосално“.

-Ова е уште еден доказ за земјите што знаат дека сојузништвото со слободните нации на Западот е најдобар начин да се постигне безбедност, стабилност и просперитет за својата нација, истакна Помпео.

Денешната прес-конференција на Помпео беше целосно посветена на опасноста од ширењето на коронавирусот во САД и напорите што ги прави Стејт департментот за репатријација на Американците од загрозените подрачја насекеда низ светот.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Ние сме НАТО реалност што ја унапреди стабилноста и шансите за економски раст

Ана Ололовска

Брнз: Прелетот на авионите за добредојде во НАТО израз на нашата трајна поддршка

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ќе ни посакаат добредојде во НАТО

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

А1он

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, членка е на НАТО

А1он

Итен состанок на НАТО поради потегот на САД

Ана Ололовска