Zijadin Sela

Македонија

На 23 мај ќе се одлучува за затворите на обвинетите за обидот за убиство на Села

Васко Маглешов
Во Апелацискиот суд во Скопје на 23 мај ќе се одржи јавна седница за пресудата за седумтемина неправосилно осудени за обидот за убиство на пратеникот
Македонија

Партијата на Села реагира за казната од 7 години за неговиот спасувач Фета Алими

А1он
Иако во демократска земја не се коментираат одлуките на судот и пресудите, сепак, Северна Македонија е многу далеку од демократијата и правдата. Казнувањето со 7
Македонија

Алијанса за Албанците: ДУИ ги разгоре сомнежите дека е коорганизатор на крвавиот четврток

А1он
ДУИ, преку пратеникот Агим Шаќири и претседателот на Собранието Талат Џафери, бранејќи го Трајко Вељаноски од излегување пред лицето на правдата, удрија врз законот, ги
Македонија

Села: Дали Талат е продолжена рака или фатен за опашка

А1он
Пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села се огласи преку социјалната мрежа „фејсбук“ по синоќешната тензична собраниска седница, која претседателот на Собранието Талат
Македонија

Заев: Села ја откажа средбата поради одземените надлежности на Таравари

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села во знак на револт од одземањето на ингеренциите во образованието на гостиварскиот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Села: Мислам дека е време Албанец да биде претседател на државата

А1он
Алијанса за Албанците ќе има свој кандидат за претстојните претседателски избори што ќе се одржат во април. Претседателот на АА, Зијадин Села, вели дека е
Македонија

ОЈО: Ќе се истражува кој помогнал во бегството на Војминовски

А1он
Јавното обвинителството би се вклучило со кривичен прогон против лица кои евентуално му овозможиле бегство на обвинетиот Никола Војминовски, осуден за нападот врз пратеникот Зијадин
Македонија

МВР објави меѓународна потерница за избеганиот напаѓач на Села

А1он
Министерството за внатрешни работи на својата веб-страница ја објави меѓународната потерница за Никола Војминовски, кој го нападнал пратеникот Зијадин Села на 27 април. Војминовски е
Видео Македонија

(ВИДЕО) Села: Заев да поднесе оставка и веднаш да се формира експертска влада

А1он
Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села побара премиерот Заев да поднесе оставка и веднаш да се формира експерстка влада, по бегството на експремиерот Никола