bekim sali

Македонија

ГОБ „8 Септември“ првпат доби ротирачки магнет: пациентите ќе се снимаат и во стоечка положба

Маја Илиевска-Пачемска
Пациентите кои имаат потреба од магнетна резонанца во Градската општа болница „8 Септември“ отсега ќе можат да направат снимања и во стоечка позиција. Со грант
Македонија

(ВИДЕО) Беким Сали не негира: Хаосот во здравството постои

А1он
Во здравството сме се соочувале со разни кризи и проблеми. Но досега успешно сме се справиле во сите фази со ковид-пандемијата, истакна во интервју за
Македонија

Сали: Немаме регистрирано случај на мајмунски сипаници

А1он
Во земјава нема регистрирано случај на мајмунски сипаници, а Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници, изјави денеска министерот
Македонија

Пациентите со ретки болести цел месец без лекови, чекаат да завршат роковите за жалби на тендерот

Орце Костов
Пациентите со ретки болести ќе ги чекаат своите лекови до средина на август затоа тендерската постапка се уште не е завршена иако одлуката за избор
Македонија

Министерството за здравство, УНИЦЕФ и СЗО со заеднички апел – да се делува за да се спречи можна зараза со морбили

А1он
Министерот за здравство, Беким Сали, на денешната заедичка прес-конференција со со претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани и стручното техничко лице на СЗО за имунизација, Горан
Македонија

Сали: Сакам да бидам првиот што ќе најави – од утре сме без маски, но ситуацијата сѐ уште не е толку позитивна

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за здравство, Беким Сали, очекува во текот на неделава да преминеме во зелена фаза во однос на ризикот од ширење на коронавирусот, но сѐ
Македонија

Матичните го прекинаа протестот, со министерот договорија проблемите да се решаваат во работни групи

А1он
Матичните лекари го прекинаа протестот, со министерот за здравство Беким Сали договорија проблемите да се решаваат во работни групи. Претседателката на Лекарска комора Калина Гривчева
Македонија

За помалку од 250 евра ќе се уништат 300.000 дози на вакцини против ковид, Сали: Не треба да се прави политика од ова

Кристијан Ландов
Помалку од 250 евра ќе чини уништувањето на 300.000 вакцини со поминат рок. Министерот за здравство, Беким Сали, посочи дека една вијала чини 0.29 денари
Македонија

Министерот за здравство ги покани Даниловски, Пановски и Марковски да бидат дел од Комисијата за заразни болести

А1он
Новиот министер за здравство, Беким Сали попладенво им упати покана на лекарите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да бидат дел од новата Комисија
Македонија

Новиот министер за здравство побарал намалување на цените во лабораториите, очекува позитивно да одговорат

Новиот министер за здравство Беким Сали побарал лабораториите да ги намалат цените на услугите откако со последниот бран од сојот омикрон се чека и по