pretsedatel

Македонија

Иванов: Двата Илиндена се светилник на борбата за сопствена држава

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 2 Август – Илинден, Денот на Републиката, упати честитка до граѓаните на Република Македонија и до сите
Македонија

Претседателот Иванов помилува 54 осудени лица

А1он
Претседателот Ѓорге Иванов, по повод 2-ри Август – Националниот празник на Република Македонија, даде помилување на 54 осудени лица. Како што соопшти Кабинетот на Претседателот
Македонија Спорт

Ѓорге Иванов ќе присуствува на отворањето на Олимпијадата во Лондон

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе допатува во Велика Британија за да присуствува на свеченото отворање на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон што
Македонија

Македонија бара повторна истрага за паѓањето на „кингерот“

А1он
Македонија бара повторно отворање на истрагата за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, негови соработници и екипажот . Во петокот министерот за транспорт
Македонија

Честитка за Рамазан од Иванов до поглаварот на ИВЗ

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод започнувањето на рамазанските пости, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема хаџи Сулејман
Македонија

Иванов упати честитка до Обама по повод Денот на независноста на САД

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод 4 јули – Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, упати честитка до неговиот американски колега Барак
Македонија

Иванов-Назарбаев: Македонија, пример за меѓуетнички соживот

А1он
„Жалам што не успеавме порано да воспсотавиме контакти. Изгубеното време ќе треба да го надоместиме“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, по средбата со
Економија

Азербејџан сака да инвестира во Македонија

А1он
Азербејџан е заинтересиран за инвестирање во македонското стопанство и за општо интензивирање на економските односи меѓу двете земји, беше истакнато на денешната средба во Баку