Иванов го подржа Законот за лустрација

Од:

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го подржува изгласаниот Закон за лустрација. Го одби барањето на фондацијата Институт отворено општество да не го потпишува законот.

„Го добив и го прочитав писмото, но го прочитав и законот. Секој што обавува јавна функција подлежи на јавна контрола. Македонија со ваков закон и со се што се презема досега создава амбиент дека секој што сака да се бави со јавна функција ќе подлежи и на јавна одговорност“, изјави претседателот Иванов.

Институтот бараше Иванов да не го потпише указот за стапување во сила на законот, бидејќи вела, дека со него само ќе се врши реваншизам на политичките неистомисленици.

Законот минатата недела без консензус, и без гласовите на опозицијата, беше изгласан во Собранието.

Би можело да ве интересира

Јакимовски: На Македонија ѝ требаат над 50 милиони евра за младите да останат дома

А1он

СДСМ: Глас за Пендаровски е глас за сигурна европска иднина

А1он

Пендаровски прв на гласачкото ливче, ДИК ја одреди ждрепката за првиот круг

Орце Костов

Кабинет на Пендаровски: Претседателот може да користи службено возило и за време на кампања

Орце Костов

ДУИ официјално го промовира Османи како кандидат за претседател

А1он

Уште едно име во трката за собирање потписи: Гоце Ристов сака да биде претседател, иницијативата ја поднел вчера