lustracija

Македонија

Несими: Мојата лустрација имаше политичка позадина

А1он
Поранешниот македонски амбасадор во Хрватска, Махи Несими, денеска во Граѓанскиот суд Скопје, поднесе тужба против Северна Македонија, затоа што, како што тврди, е крајно оштетен
Македонија

Поништувањето на лустрацијата влезе во собраниска процедура и ги раскара пратениците

А1он
Лустрацијата повторно актуелна и причина за меѓупартиски препукувања, но овој пат во насока на обидите за нејзино поништување, откако Предлог-законот за поништување на овој процес
Видео Македонија

(ВИДЕО) Џафери: Не го видов законот, но немам проблем со укинување на лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи законот за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Кирацовски: Нема да ме изненадат илјадници амандмани за лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Прокрај пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, против поништувањето на лустрацијата се придружија и ДУИ и Демократската партија на Турците поради што не може да се почне комисиската
Македонија

Калеска-Ванчева: Најавата за блокада на поништувањето на лустрацијата доказ дека во ВМРО-ДПМНЕ ништо не е променето

А1он
Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира Предлог-законот за поништување на лустрацијата е само уште еден доказ дека во оваа партија ништо не е променето,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заглавија на укинување на лустрацијата

Габриела Димковиќ-Мишевска
Власта и опозицијата со спротивставени ставови околу предлог законот за укинување на лустрацијата. Откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира законот со амандмани, СДСМ обвини
Македонија

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција

А1он
ВМРО-ДПМНЕ да престане да бара дополнителни основи за опструкција, вели министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА, откако на денешната собраниска Комисија за
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат Законот за поништување на лустрацијата да го образложи министерката Дескоска

А1он
Претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски го одложи почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за поништување на лустрацијата
Македонија

Илиоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за поништување на лустрацијата

А1он
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да го поддржи законот за поништување на лустрацијата. Пратениникот Зоран Илиоски од опозициската партија денеска во Собранието на РСМ изјави
Македонија

Заев: За лустрираните исправање на неправдата и надоместок на штета

А1он
„Оваа Влада продолжува да исправа неправди! Нарачаните процеси од така наречената лустрација ќе останат само лоша меморија од времето на режимот“, напиша премиерот Зоран Заев