(ВИДЕО) Џафери: Не го видов законот, но немам проблем со укинување на лустрацијата

Од:

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи законот за лустрација.

„Не сум го видел текстот на законот и немам коментар по него. Гласав за носење на законот за лустрација и немам проблем ни со поништувањето на законот“, рече кусо Џафери.

Што се однесува до законите за јавно обвинителска служба, Џафери дециден.

„Ако пратеничките групи обезбедат мнозинство, законот ќе биде ставен на седница. Ова важи и за други закони кои треба да се донесат. Ако не обезбедат, секако Собранието ќе биде распуштено на 12-ти февруари по што влегуваме во изборниот процес“, рече Џафери.

Би можело да ве интересира

Со нов закон ќе се отстрануваат пречките за статусот на неевидентираните лица во матичната книга на родени

Ана Ололовска

Мицевски: Владејачкото мнозинство само себе се блокира во Собранието бидејќи нема 61 пратеник

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Ана Ололовска

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

Ана Ололовска