Илиоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за поништување на лустрацијата

Од:

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да го поддржи законот за поништување на лустрацијата. Пратениникот Зоран Илиоски од опозициската партија денеска во Собранието на РСМ изјави дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористат сите законски средства за да го спречат донесувањето на Предлог законот за огласување ништовност и поништување направни акти, дејствија, мерки и правни последици од постапките залустрација, во прво читање.

– Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите. Децата на кодошите си ги амнестираат своите предци, рече Илиоски.

Според него, „со СДСМ Македонија стана единствена држава воЕвропа во која нема лустрација на кодошите на комунистичкиот режим кои изградија цели кариери врз таа база“.

– СДСМ им овозможува на десеттици кодоши кои зацрнија цели семејства, сега да добијат пари од буџетот, кој го полнат децата на некогашните нивни жртви, рече Илиоски додавајќи дека законот што го предлага СДСМ е во целосна спротивност на европските и демократските принципи.

Затоа, рече тој, ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи, и морална и политичка одговорноста за кодошите мора да има.

Би можело да ве интересира

Мицкоски на средба со Липавски: ВМРО-ДПМНЕ го црпи суверенитетот исклучиво од народот и затоа се потребни предвремени избори

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Попов: ЈО да реагира за злоупотребите на пари во Агенцијата за млади и спорт, Ковачевски да го разреши Наумче Мојсовски

Горан Наумовски

Мицкоски: За 5 години владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2,916 милијарди евра

Горан Наумовски

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Односите на Македонија со Бугарија никогаш не биле полоши, а власта тоне во корупција

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, најитно да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност