ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ заглавија на укинување на лустрацијата

Од:

Власта и опозицијата со спротивставени ставови околу предлог законот за укинување на лустрацијата. Откако ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го блокира законот со амандмани, СДСМ обвини дека опозицијата не сака да си ги признае грешките, политички монтираната лустрација.

Снежана Калеска Ванчева пратеничка на СДСМ, рече дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ работат под диктат на Груевски бидејќи прават обид да не се укине лустрацијата.

„Она што го прави опозицијата предводена од Мицкоски е доказ дека тој е продолжена рака на Груевски. Сите слушнавме во „бомбите“ како Милошоски, Јанкулоска и Груевски нарачуваа кој политички неистомисленик да биде лустриран. Сега наместо да го поддржат законот и да се исправи ова неправда тие одлучуваат да останат на страната на неправдата“, рече Калеска-Ванчева.

Пред почне комисиската расправа која беше прекината уште на почетокот, ВМРО ДПМНЕ, најави дека нема да го поддржи законот.

„Ние сме единствена држва во која кодошите ќе добијат пари од буџетот како оштета. Одговорност за кодошите мора да има и морална и политичка”, рече Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Комисијата за полтички систем, ја прекина седницата на барање на опозицијата која побара присуство на министерката за правда Рената Дескоска.

Би можело да ве интересира

Со нов закон ќе се отстрануваат пречките за статусот на неевидентираните лица во матичната книга на родени

Ана Ололовска

Мицевски: Владејачкото мнозинство само себе се блокира во Собранието бидејќи нема 61 пратеник

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Ана Ололовска

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

Ана Ололовска