На денешен ден е роден претседателот Борис Трајковски

Од:

На денешен ден, 1956 година е роден вториот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски.

Тој својот претседателски мандат го започна на 15 декември 1999 година кога го наследи на функцијата првиот претседател на Р.М., Киро Глигоров.

Неговиот претседателски мандат трагично заврши на 24 февруари 2004 година во авионска несреќа кај Ротимље во близината на Мостар, Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

Катерина Павлова-Николовска

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

Жарко Настоски

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

Жарко Настоски

Пет случајно снимени разговори, кои ги довеле политичарите во неволја

Татјана Ташкова

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

Ана Ололовска

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

Leave a Comment

twenty − thirteen =