pretsedatel

Македонија Спорт

Ѓорге Иванов ќе присуствува на отворањето на Олимпијадата во Лондон

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе допатува во Велика Британија за да присуствува на свеченото отворање на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон што
Македонија

Македонија бара повторна истрага за паѓањето на „кингерот“

А1он
Македонија бара повторно отворање на истрагата за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, негови соработници и екипажот . Во петокот министерот за транспорт
Македонија

Честитка за Рамазан од Иванов до поглаварот на ИВЗ

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод започнувањето на рамазанските пости, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема хаџи Сулејман
Македонија

Иванов упати честитка до Обама по повод Денот на независноста на САД

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод 4 јули – Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, упати честитка до неговиот американски колега Барак
Македонија

Иванов-Назарбаев: Македонија, пример за меѓуетнички соживот

А1он
„Жалам што не успеавме порано да воспсотавиме контакти. Изгубеното време ќе треба да го надоместиме“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, по средбата со
Економија

Азербејџан сака да инвестира во Македонија

А1он
Азербејџан е заинтересиран за инвестирање во македонското стопанство и за општо интензивирање на економските односи меѓу двете земји, беше истакнато на денешната средба во Баку
Македонија

И Иванов и сопругата ќе говорат на Форумот Кран Монтана

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска до сабота ќе учествува на 23-тата годишна сесија на Форумот Кран Монтана. Овој престижен самит годинава се
Македонија

Иванов го подржа Законот за лустрација

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го подржува изгласаниот Закон за лустрација. Го одби барањето на фондацијата Институт отворено општество да не го потпишува законот.