pretsedatel

Македонија

Иванов упати честитка до Обама по повод Денот на независноста на САД

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод 4 јули – Денот на независноста на Соединетите Американски Држави, упати честитка до неговиот американски колега Барак
Македонија

Иванов-Назарбаев: Македонија, пример за меѓуетнички соживот

А1он
„Жалам што не успеавме порано да воспсотавиме контакти. Изгубеното време ќе треба да го надоместиме“, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, по средбата со
Економија

Азербејџан сака да инвестира во Македонија

А1он
Азербејџан е заинтересиран за инвестирање во македонското стопанство и за општо интензивирање на економските односи меѓу двете земји, беше истакнато на денешната средба во Баку
Македонија

И Иванов и сопругата ќе говорат на Форумот Кран Монтана

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од денеска до сабота ќе учествува на 23-тата годишна сесија на Форумот Кран Монтана. Овој престижен самит годинава се
Македонија

Иванов го подржа Законот за лустрација

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го подржува изгласаниот Закон за лустрација. Го одби барањето на фондацијата Институт отворено општество да не го потпишува законот.
Македонија

Иванов: Дозволивме минатото да ни ја украде сегашноста

А1он
„Република Македонија останува посветена на промоција на принципите на добрососедство и помирување во регионот, преку европските и евроатлантските интеграции“, рече во своето обраќање Ѓорге Иванов,
Македонија

ДПСМ на Стоиљковиќ ги суспендира односите со Иванов

А1он
Демократска партија на Србите во Македонија одлучила целосно да ги суспендира односите со македонскиот претседател Ѓорге Иванов поради неговата одлука да не присуствува на инаугурацијата
Македонија

Иванов: Европскиот мир е неостварлив без балканскиот мир

А1он
„Мојата визија и мото отсекогаш биле „Европскиот мир е неостварлив без балканскиот мир“. Сметам дека обединувањето на европскиот континент и напорите за остварување на визијата