ДПСМ на Стоиљковиќ ги суспендира односите со Иванов

Од:

Демократска партија на Србите во Македонија одлучила целосно да ги суспендира односите со македонскиот претседател Ѓорге Иванов поради неговата одлука да не присуствува на инаугурацијата на новизбраниот претседател на Србија, Томислав Николиќ.

Демократска партија на Србите во Македонија во денешното соопштение до медиумите наведува дека одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов да не присуствува на инаугурацијата на српскиот претседател Томислав Николиќ е непринципиелна и крајно штетна за односите меѓу двете држави и двата народа.

„Одлуката не е во функција на унапредување на односите меѓу двете држави и двата народа и јакнење на постигнатиот степен на меѓусебна соработка и доверба, и е лицемерна кон припадниците на македонската заедница во Србија која на изборите му ги даде своите гласови токму на новиот српски претседател и која во соработка со неговата партија по прв пат стана парламентарна“ се вели во партиското соопштение.

За ДПС во Македонија е неразбирливо зошто со својата одлука, претседателот Иванов ја приклучил Република Македонија кон, како што се наведува, „една група на држави, која се повеќе наликува на непринципиелна регионална коалиција.

Би можело да ве интересира

Виртуелна средба на Џафери со европратениците Шидер, Ќучук и Валсман

Катерина Павлова-Николовска

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

Жарко Настоски

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

Жарко Настоски

Пет случајно снимени разговори, кои ги довеле политичарите во неволја

Татјана Ташкова

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

Ана Ололовска

Актуелниот претседател на Малави освои нов мандат

4 comments

миме 11/06/2012 - 16:21 at 16:21

Па Иванов, како творец на “раѕумни компромиси”, има ли објаснување ѕашто не отиде ? Во Србија имаше регуларни иѕбори приѕнати од сите, Македонија не ги приѕнава ??? Или по македонското, со сите соседи на лошо, после Македонија немала пријатели …

Reply
Gajver 11/06/2012 - 16:43 at 16:43

Има еден одговор зошто. Затоа што човекот нема свое ЈА, човекот е ПОЛТРОН

Reply
Bukefal 11/06/2012 - 16:56 at 16:56

До душа Иванчо ако отиде таму само ќе не брука! И онака самиот тој припаѓа на диктаторски режим, за што цел свет знае и најдобро дома да си седи. А и во последно време нешто од Албанија и Косово не отишол подалеку!

Reply
Mirko 11/06/2012 - 23:45 at 23:45

Ако на господин Стоињковиќ не му е по кеиф зошто не излезе од владата туку само вака се заканува.И косово кога го признаја кажа и излажа

Reply

Leave a Comment

4 × one =