Пендаровски прв на гласачкото ливче, ДИК ја одреди ждрепката за првиот круг

Од:

Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе биде прв кандидат на гласачкото ливче за претстојните претседателски избори откако Државната изборна комисија денеска ги констатираше редните броеви на претседателските кандидати на изборното ливче за првиот круг на 24 април.

Извлекувањето беше јавно, а го спроведоа претставници на кандидатите.

Втора ќе биде кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, трет на ливчето ќе се најде Стевчо Јакимовски од ГРОМ, на позиција број четири е Бујар Османи кандидат на ДУИ, кандидатката на Левица, Билјана Ванковска Цветковска е на реден број пет, Арбен Таравари од Алијанса и Европскиот сојуз за промени е шести, додека градоначалникот на Куманово и кандидат на ЗНАМ, Максим Димитриевски е последен на гласачкото ливче.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ

Пендаровски за Мицкоски: Стравот е толку голем и му излегува од очи, да не случајно му се врати Груевски

Предраг Петровиќ

Пендаровски од Брвеница: Ќе продолжам да градам мостови на соживот

А1он

Пендаровски: Другата политичка опција носи стагнација за Македонија

А1он

Јакимовски: На Македонија ѝ требаат над 50 милиони евра за младите да останат дома

А1он

СДСМ: Глас за Пендаровски е глас за сигурна европска иднина

А1он