pendarovski

Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Бугарите ќе не кочат како сакаат и кога сакаат, но не кочеа и без францускиот предлог

Орце Костов
„Мојот став е дека со одлуката да го прифатиме модификуваниот француски предлог би значело само одлука да почнеме преговори. Заврши ерата на брзите преговори. Одлуката
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски го прифаќа францускиот предлог

Кристијан Ландов
Шефот на државата, Стево Пендаровски кажа дека предлогот од Франција за него е прифатлив. Според него, тој е транзиционен и не го поткопува македонскиот идентитет.
Македонија

Пендаровски на третата сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет

А1он
Во рамки НАТО Самитот во Мадрид, претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на третата работна сесија на состанокот на Северноатлантскиот совет. Сесијата на ниво на шефови
Македонија

Пендаровски и Блинкен се сретнаа на самитот на НАТО во Мадрид

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, на маргините на НАТО Самитот оствари кратка средба со државниот секретар на САД, Ентони Блинкен. Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на американската
Македонија

Учество на претседателот Пендаровски на состанокот на Северноатлантскиот Совет на Самитот во Мадрид

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на првата сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет, кој се
Македонија

Порака од претседателот Пендаровски по повод Скопје прајд 2022

А1он
Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста Скопје прајд 2022, со кои имаше можност директно да поразговара за начинот на организирањето
Македонија

Доделено признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни дипломирани инженери

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска го врачи признанието „Инженерски прстен“ на 12 најуспешни студенти кои дипломирале на факултетите што негуваат инженерски дисциплини во Република Северна Македонија.
Македонија

ВИДЕО: Пендаровски на средба со надбискупот Галагер за односите меѓу Македонија и Светиот Престол

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими надбискупот Пол Ричард Галагер, ватиканскиот секретар за односи со државите. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски-Милановиќ: Искрена и јасна хрватска поддршка за македонските евроинтеграции

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во „Вила Билјана“ во Охрид оствари средба со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ. Како што информираат од кабинетот на претседателот,
Македонија

Пендаровски: Ние немаме видено француски предлог

А1он
Ние во Скопје немаме видено француски предлог, изјави претседателот Стево Пендаровски во рамки на заедничката конференција со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во Охрид.