pendarovski

Македонија

Претседателот Пендаровски оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис
Македонија

Пендаровски: Имунизацијата е клучниот фактор за излез од кризата

А1он
Глобалната економија се уште е многу фрагилна, а предизвиците се големи. За разлика од лани, општата економска прогноза е подобрена, иако, закрепнувањето, според очекувањата се
Македонија

Шекеринска на Школата за политики: Историјата е многу јасна – државите кои имаат сојузници ќе одат напред

А1он
Членството во НАТО беше голем успех и треба да го користиме. Сега како членка на Алијансата, ја имаме моќта да влијаеме на нејзината политика кон
Македонија

Пендаровски – Кофод: С. Македонија продолжува да работи на реформската агенда

А1он
Северна Македонија ќе продолжи да работи на домашната реформска агенда, со фокус на владеење на правото, јакнење на ефикасноста и непристрасноста на судството и борбата
Македонија

Пендаровски следниот месец во официјална посета на Грција

А1он
Македонскиот претседател Стево Пендаровски следниот месец ќе оствари официјална посета на Грција, информираат од неговиот Кабинет, откако тој денеска се сретна со министерот за надворешни
Култура

Претседателот Пендаровски се сретна со директорот на „Струшки вечери на поезијата“ и добитниците на наградите „Мостови на Струга“ и „Браќа Миладиновци“

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, честитајќи го огромниот успех – шест децениската организација на Струшките вечери на поезијата, на денешната средба со Тодорче Тасевски, директор на „Струшки
Македонија

Пендаровски во Киев имал куси средби со Патријархот Вартоломеј, Кучма, Кличко и Бубка

А1он
Претседателот Стево Пандаровски на Фејсбук објави дека на прославата во Киев по повод 30 годишнината од независноста на Украина, имал можност да поразговара со вториот
Македонија

Пендаровски во Киев на одбележувањето на 30-годишнината од независноста на Украина

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска на плоштадот на независноста во Киев присуствуваше на централниот настан по повод 30-годишнината од независноста на Украина. На настанот, на којшто
Македонија

Претседателот Пендаровски на отворањето на 54. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура во Охрид

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Конгресниот центар во Охрид ја отвори 54. Летна школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот
Македонија

Пендаровски се сретна со Марко Пејчиновски и Ергин Борова, кои со своите подвизи ја подигаат свеста за лицата со попреченост

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во вилата „Билјана“ во Охрид ги прими Марко Пејчиновски и Ергин Борова, лица, кои го препливаа Охридското Езеро, со пораки за подигање