Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ и Давкова: Немој да си играте со судбината на Македонија

Од:

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во Битола го одржа завршниот митинг од кампањата за првиот круг на изборите, од каде испрати порака до ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател.

„Денеска ја чув и најновата иновација на главната противкандидатка од ВМРО-ДПМНЕ која спомнува дека времето на овој Устав поминало, дека имаме потреба од нов Устав и вели дека особено во делот на односите меѓу етничките заедници дека тоа биле транзициони решенија и дека треба да ги менуваме. Не можам да верувам дека универзитетски професор, 23 години по Рамковниот договор, го оспорува договорот кој прво ни донесе мир а потоа ги постави основите на една мултиетничка држава и општество, договор заради кој не примија во НАТО и заради кој преговараме за влез во ЕУ со перспектива за неколку години да станеме членка. Мојата порака до нив е Немојте да си играте со судбината на Македонија. Тие договори се во основата на безбедноста на државата“ рече Пендаровски.

Пендаровски повика на масовна излезност и поддршка на 24 април, затоа што тогаш ќе се решава кој ќе победи во вториот круг, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ лажно се претставуваат како најголеми македонски патриоти.

Би можело да ве интересира

Ќе користи ли Пендаровски доживотна пензија? Што му следува по престанокот на функцијата на 12 мај

Орце Костов

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот на Пендаровски

Пендаровски го призна поразот: Резултатите се јасни, но мојата совест е мирна

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Пендаровски: Очекувам дека изборите ќе завршат во мирна атмосфера како што доликува на демократско општество

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пендаровски: Нема предавање и откажување пред 8 мај по ниедна цена

Сиљановска-Давкова се бори за прв, а Пендаровски за уште еден мандат