pendarovski

Македонија

Архиепископот не ја коментира средбата во Истанбул: Прашајте го Пендаровски која е пораката од разговорот со Вартоломеј

А1он
Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан денеска не сакаше да ја коментира средбата меѓу претседателот Стево Пендаровски и вселенскиот патријарх Вартоломеј, што пред неколку дена
Македонија

Пендаровски за „Анадолија“: Брисел и европските партнери одговорни за одложувањето на процесот на интеграција

А1он
Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, изјави дека раководството на Европската унија и европските партнери се одговорни за одложувањето на процесот на интеграција на таа
Македонија

Пендаровски – Да Силва Пина: Односите на С. Македонија и Португалија се пријателски со можност за натамошно унапредување

А1он
Односите меѓу Португалија и Северна Македонија се пријателски со можност за нивно натамошно унапредување, збогатување на договорно-правната рамка, како и за развој на билатералниот политички
Македонија

Пендаровски на средба со Вартоломеј: Побрзо решавање на црковниот спор

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим
Македонија

Претседателот Пендаровски утре ќе се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

А1он
Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, утре во Истанбул ќе се сретне со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов
Македонија

Пендаровски разговараше со Ердоган во Анталија, двајцата заклучија дека односите со Турција ни се пријателски и цврсти

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Анталија оствари средба со Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамки на неговата работна посета на
Македонија

Пендаровски се сретна со Борел, му кажа дека Брисел треба да ги цени македонските напори

А1он
Очекуваме Европската Унија да ги валоризира севкупните напори на Северна Македонија и да биде направен исчекор во однос на почетокот на пристапите преговори за членство,
Македонија

Пендаровски се сретна со претставници на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард банка

А1он
Оштетени физички и правни лица, депоненти во Еуростандард банка, денеска го запознаа претседателот Стево Пендаровски со нивните барања за целосно парично обесштетување по одлуката за
Македонија

Пендаровски за „Политика“: За македонскиот идентитет не може да се преговара

А1он
Македонскиот идентитет и јазик не се, ниту пак би можеле да бидат предмет на какви било преговори. Нашиот идентитет и македонскиот јазик се резултат на
Македонија

Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

А1он
Претседателите на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и на Република Бугарија, Румен Радев денеска во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим заеднички ги чествуваа Св.