pendarovski

Македонија

Можно е во преговорите со Бугарија да се вклучи и трета страна, вели Пендаровски

А1он
Шефот на државата Стево Пендаровски во престојниот период не очекува некои поголеми промени во однос на спорот со Бугарија, со оглед на тоа што земјава
Македонија

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик

Кристијан Ландов
Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик, со кои се бараат потписи од два отсто од избирачите во
Македонија

Граѓански активисти бараат од Пендаровски да не ги потпишува измените во Изборниот законик

А1он
Граѓанските активисти од иницијативата „Зелен хуман град“ во отворено писмо бараат од претседателот на државата Стево Пендаровски да не го потпише указот за најавуваните измени
Македонија

Пендаровски ги одликуваше Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов со Орден за заслуги

А1он
Претседателот Стево Пендаровски на свечена церемонија во Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија ги одликува Горан Стефановски, Зафир Хаџиманов и Ремзи Несими, постхумно, и
Македонија

Средба Пендаровски – Орјан: С. Македонија и Израел негуваат блиски пријателски односи засновани на доверба и почит

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари проштална средба со амбасадорот на Израел во земјава, Дан Орјан, на која беше заклучено дека Северна Македонија и Израел негуваат
Македонија

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за стратешки инвеститор за изградба на автопатишта

А1он
Претседателот Стево Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за утврдување јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на
Македонија

ВИДЕО: Донација од Кина за поликлиниката „Шуто Оризари“

А1он
Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, Амбасадата на Народна Република Кина во земјава донираше 1,6 милион денари на ЈЗУ Здравствен дом Скопје за поликлиниката „Шуто
Македонија

ВИДЕО: Уметноста нѐ охрабрува да не се помируваме со злоупотребите, рече Пендаровски на „Охридско лето“

А1он
Со музичко-сценскиот спектакл „Големиот Чајковски“, сочинет од најубавите дела на рускиот композитор, а во изведба на уметниците од Националната опера и балет, вечерва беше отворено
Македонија

Пендаровски: Жените и девојките самостојно да носат одлуки за своето тело, наша обврска е да овозможиме услови

А1он
Унапредувањето на човековите права, вклучително и правата на жените, е предуслов за развој на секое општество втемелено врз демократски принципи. Мојата земја е поддржувач на
Македонија

Пендаровски во Загреб: Се сретна со Месиќ, беше во македонската црква и го посети музејот на Дражен Петровиќ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски во рамки на официјалната посета на Република Хрватска и проектот „Лице в лице со Претседателот“ ја посети Македонската православна црква „Света Злата