Гутереш повика на усвојување глобален план за вакцинација

Од:

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска повика на усвојување на глобалниот план за вакцинација, велејќи дека Групата од 20 богати нации е во добра позиција да ги предводи ваквите напори.

– На светот итно му треба глобален план за вакцинирање кој ќе го донесат сите оние кои ја имаат потребната сила, научна експертиза и производствен и финансиски капацитет, рече Гутереш пред Советот за безбедност на ООН.

„Треба да обезбедиме сите, насекаде, да бидат вакцинирани што е можно побрзо“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Гутереш бара сите луѓе да бидат поврзани на интернет до 2030 година

А1он

Гутереш ја назначи Стефани Вилијамс за советничка за Либија

А1он

Гутереш повтори дека забрана за патување и неправедна и неефикасна мерка

А1он

Гутереш изрази загриженост поради изолацијата на земјите од јужна Африка

А1он

Пластичните бариери нема да Ве заштитат од Ковид-19

Новиот сој регистриран и во Австрија и во Швајцарија