Во следните неколку дена ќе се објават Уставните амандмани во Службен весник

Од:

По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во Службен весник датумот на влегување во сила на Уставните амандмани и Уставниот закон.

Потоа, соопшти денеска Министерството за надворешни работи, Република Северна Македонија и Грција ќе достават заедничко писмо до Генералниот секретар на ООН, со кое го информираат Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на конечната спогодба, со што се става крај на повеќедеценискиот билатерален спор меѓу двете земји.

„По ова, Република Северна Македонија на соодветен начин ги информира: Секретаријатот на ООН, земјите-членки, земјите набљудувачи на ООН, како и сите останите меѓународни организации чија членка е, за настанатите промени“, се наведува во соопштението.

МНР во соопштението подвлекува дека сето ова се очекува да се случи во следните неколку дена.

Би можело да ве интересира

Гутереш ги повика на воздржаност и демонстрантите и полицијата во САД

А1он

Светските лидери повикаа на поголема соработка во светот по пандемијата

А1он

ОН: Поморскиот и воздухопловниот персонал да се означи како клучен

А1он

Гутереш: Верските лидери да се борат со штетните пораки што поттикнуваат ентонационализам, говор на омраза и конфликт

А1он

Милијардерите треба да помогнат да се стави крај на сиромаштијата, тврдат меѓународните организации

А1он

Гутереш: Во пандемијата не треба да добијат помош застарени индустрии што загадуваат

А1он