Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

Од:

Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш изјави дека многу е загрижен поради ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во јужниот дел на Украина.

Тој ги повика вклучените страни да ги повлечат воениот персонал и опремата од централата и да се воздржат од какво било понатамошно распоредување на силите.

– Мораме да бидеме јасни дека секоја потенцијална штета на Запорожје или на кој било друг нуклеарен објект во Украина, или каде било, може да доведе до катастрофални последици не само во непосредна близина, туку и во регионот, па и пошироко, истакна Гутереш.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Гутереш го повика Пјонгјанг да се врати на преговарачката маса за денуклеаризација

САД го обвинија шефот на Обединетите нации: Очигледно потпадна по рускиот притисок

Катерина Павлова-Николовска

Гутереш: Светот го изневери Мјанмар

ВИДЕО: Моментот кога шефот на ОН сфати дека чита погрешен говор

Гутереш за најавената анексија на окупирани делови од Украина кон Русија: Не смее да се прифати

Ковачевски-Гутереш: Соработката со ОН продолжува