gaza izrael

Свет

Нетанјаху: Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на заканата од исламистите во Европа, велејќи дека континентот ќе биде мета следната откако палестинската милитантна група Хамас започна напад
Свет

ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

А1он
Израелската војска (ИДФ) на социјалните мрежи објави тврдење дека го убила Мухамед Зубеиди, за кој рече дека бил командант на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски
Свет

Израел: Хамас сериски малтретирал киднапирани деца и возрасни

А1он
Портпаролот на израелската влада Ејлон Леви вели дека семејствата на заложниците раскажуваат ужасни приказни за заробеништво низ кое минале нивните најблиски. „Децата беа сериски малтретирани“,
Свет

ИДФ: Двајца израелски заложници се предадени на Црвениот крст

А1он
Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари соопшти дека, според информациите на Црвениот крст, двајца израелски заложници биле префрлени во таа меѓународна хуманитарна организација.
Свет

Лажни вести за траен прекин на огнот во замена за ослободување на заложниците

А1он
Секретарот на израелскиот кабинет Јоси Фукс денеска ги оцени како лажни извештаите дека се разговара за можен договор за ослободување на заложниците од Појасот Газа
Свет

(ВИДЕО) Палестина: Израелците убија две палестински деца на Западниот Брег

А1он
Израелските сили денеска убија две палестински деца во градот Џенин, на окупираниот Западен Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство. Ал Џезира, повикувајќи се на палестинската
Свет

Хамас ги ослободува Русите во знак на благодарност до Путин

А1он
Хамас денеска ќе ослободи дополнителни руски заложници во знак на благодарност за ставот на Владимир Путин кон Газа, пренесува руската новинска агенција Тасс. „Не ослободивме