zemjotres

Регион

ВИДЕО: По силниот земјотрес во Далмација испукаа sидовите во куќите во близина на епицентарот

А1он
Силен земјотрес ја погоди Далмација вчера вечер, а земјотресот се почувствувал во голем број градови, објавија хрватските медиуми. Иако по потресот не се пријавени значителни
Регион

Силен земјотрес ја погоди Далмација

А1он
Вечерва околу 22 часот Далмација ја погоди силен земјотрес. Според првите информации, јачината била 5,1 степен по Рихтер. Епицентарот бил 39 километри североисточно од Сплит.
Македонија

Земјотрес кај Кичево

А1он
Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје
Регион

Крит по земјотресот: Шатори за 2.500 лица на Крит, вонредна состојба во поширокиот регион, предупредувачка порака до граѓаните

А1он
Шатори со капацитет да згрижат 2.500 лица ќе бидат поставени во деловите погодени од земјотресот на Крит, а во поширокиот регион е прогласена вонредна состојба,
Македонија

Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија почувствуван и во нашата држава

А1он
Земјотрес со интензитет од 3,6 степени во Албанија, почувствуван и во југозападните делови од нашата држава. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици
Свет

(ВИДЕО) Силен земјотрес ја погоди Кина: Жртви, повредени и разурнати куќи

А1он
Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди провинцијата Сечуан во југозападна Кина. Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во силен земјотрес. Според
Регион

Земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван во северозападните делови од земјава

А1он
Земјотрес чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија на 170 километри северозападно од Скопје денеска е регистриран во 14 часот и 26 минути, информира Сеизмолошката
Македонија

Почувствуван земјотрес во Виница и околината

А1он
Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 2,4 степена е регистриран ноќеска во 00 часот и 21 минути во епицентралното подрачје Делчево-Берово, на 100 километри источно
Регион

Силен земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

А1он
Земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина, јавуваат босанските медиуми. Како што јавува Еврометитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е