zemjotres

Македонија

Земјотрес ја вознемири Албанија, почувствуван и во Македонија

А1он
Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, попладнево ги вознемири жителите на Албанија. Според Министертвото за одбрана, потресот е почувствуван во 17:23 часот,
Регион

Земјотрес во Корча почувствуван и во земјава

А1он
Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 165 километри југозападно од Скопје, а потекнува од пограничното епицентрално подрачје Корча, Албанија, попладнево е почувствуван во земјава. Ккао што
Свет

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во момент на силен земјотрес

А1он
Премиерката на Нов Зеланд, Jacинда Ардерн, преку видео врска беше гостинка во живо на телевизија кога земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер ја
Свет

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико

А1он
Земјотрес со јачина од 5,5 степени го потресе утрово брегот на Мексико, соопшти американскиот геолошки завод. Според сеизмолозите, епицентарот бил на 125 км југозападно од
Регион

Земјотрес од 4,4 степени на грчкиот остров Закинтос

А1он
Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди денеска грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт за геодинамика. Епицентарот на земјотресот бил во морето, југозападно од
Свет

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

А1он
Земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтерова скала го погоди индонезискиот регион Кепулауан Бабар, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Според сеизмолошкиот центар, епицентарот на
Свет

Умерен земјотрес регистриран во источниот дел на Јапонија

А1он
Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во источниот дел на Јапонија, поради што на кратко време беше запрен железничкиот сообраќај.