Силен земјотрес ја погоди Албанија

Од:

Албанија во текот на ноќта ја погоди силен земјотрес со јачина од 4,7 степени по Рихтер.

Епицентарот на земјотресот бил девет километри од градот Ерсека и 95 км од Елбасан, а е регистриран на длабочина од пет километри. Земјотресот го почуствувале и жителите на пограничните региони во Македонија и во Грција.

По овој земјотрес Албанија ја погодија три послаби земјотреси, со јачина од 3,6, потоа 3,4, а потоа и 2,4 степени.

Би можело да ве интересира

Работник од Албанија падна од објект во изградба во Чаир и загина

Пали Колефски реизбран за градоначалник на Пустец

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

ВИДЕО: Вјоса, дива река во Албанија, стана национален парк

Ана Ололовска