Во знак на благодарност за солидарноста по земјотресот, училиште во Турција ќе го носи името на нашата држава

Од:

Во Малатија, еден од неколку турски градови кои беа најпогодени од земјотресот во февруари годинава, ќе се гради училиште кое ќе го носи името на нашата држава, а ќе се гради со поголемиот дел од средствата кои македонските граѓани ги донираа во хуманитарна акција за помош на настраданите во Турција и Сириј.

Црвениот крст на Македонија информира дека 32 училници во истото училиште ќе бидат именувани по македонските градови.

Турција и Сирија на 6 февруари годинава беа погодени од катастрофален земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе, а илјадници други беа повредени и оставени без покрив над главата.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Мексико

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Земјотрес со јачина од седум степени по Рихтер ги погоди островите во близина на Австралија, издадено е предупредување за цунами

Обвинителството го изготви барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Орце Костов

(ВИДЕО) Палевски бил уапсен додека се движел пешки по автопат, а најмил такси за да лажира дека оди за Истанбул

Орце Костов

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески