zemjotres turcija i sirija

Свет

Бебето извлечено од урнатините по земјотресот во Сирија е здраво и среќно

А1он
Видеото од спасувањето на новороденче, девојче од урнатините на зграда во градот Џиндарис на северот на Сирија во февруари го обиколи светот, а детето оттогаш
Македонија

Македонија собра еден милион и 150 илја евра за настраданите во катастрофалните земјотреси во Труција и Сирија

А1он
Во просториите на Црвен крст на Република Северна Македонија денеска се одржа состанок на Одборот за транспарентност за собрани донации од акцијата на Црвениот крст
Свет

Бројот на загинати во земјотресите во Турција на 6 февруари продолжува да расте

А1он
Бројот на потврдени мртви во неколку разорни земјотреси што ги погодија Турција и Сирија во февруари се искачи на 50.782 само во Турција, според владините
Свет

(ВИДЕО) Малата Афра родена под урнатините во Сирија денеска живее без своите родители кај роднини

А1он
Силниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија на 6 февруари предизвика многу разурнувања како и голем број жртви. Сепак, во смртоносниот земјотрес, животот го
Свет

Турција: Бебето што 128 часа беше под урнатините, по 54 дена повторно е со својата мајка

А1он
Бебето што 128 часа беше под урнатините по разорниот земјотрес во Турција, по 54 дена повторно е со својата мајка, јавува Анадолу. Три иполмесечната Ветин
Свет

Чудо во Турција, спасена е мачка од под рушевините дури 49 дена по земјотресот: Не можеле да им веруваат на очите кога почнале да ги отстрануваат урнатините

А1он
Од под остатоците на зграда на југот на Турција извлечена е мачка, која поминала 49 дена под урнатините. Разорни земјотреси ги погодија јужните региони на
Свет

ЕУ издвојува 1 милијарда евра за помош за обнова на Турција по земјотресот

А1он
Европската унија ќе издвои една милијарда евра за да помогне во обновата на Турција по разорните земјотреси, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон
Свет

Штетите од земјотресот во Турција над 100 милијарди долари

А1он
Штетите предизвикани од катастрофалните земјотреси во Турција на почетокот на февруари достигнаа бројка од 103,6 милијарди долари, што е околу девет отсто од проектираниот БДП