zemjotres turcija i sirija

Свет

(ВИДЕО) Брачен пар си го пронајде своето бебе кое го изгуби по земјотресот во Турција

А1он
Нергис и Кумали Бакајли по земјотресот, коj ја погодија Турција на почетокот на февруари, ја изгубија секоја трага на своето бебе старо само шест месеци.
Свет

(ВИДЕО) Две кози и куче преживеаја над 26 дена под урнатите згради во Турција

А1он
Две кози се извлечени живи од урнатините 637 часа, односно 26 дена откако се случија разорните земјотреси во градот Нурках во турската провинција Кахраманмарас, јавува
Свет

Во Турција и околината во последните месец дена регистрирани 13.000 земјотреси

А1он
Агенцијата за вонредни состојби на Република Турција (АФАД) објави дека во Турција и околните региони во периодот од 6 февруари до 4 март се регистрирани
Свет

Погоди за земјотресот во Турција, сега предупредува: Првата недела од март е критична

А1он
Холандскиот сеизмолог Френк Хогербетс изјави дека светот би можел да биде погоден од нов силен земјотрес во наредните денови. Хогербетс стекна меѓународна слава откако ги
Свет

(ВИДЕО) Турските спасувачи спасија коњ кој минал 21 ден под урнатините

А1он
Турските спасувачи под надзор на ветеринар извлекоа од урнатините коњ кој помина 21 ден заробен во зграда во Адијаман. Видеото од спасувањето го објави турското
Свет

Нов силен земјотрес во Турција

А1он
Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала вечерва го погоди централниот дел на Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот
Свет

Ердоган им се извини на жртвите од земјотресот: „Ве молам простете ми“

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска побара од жителите на провинцијата Адијаман „прошка“ за доцното пристигнување на спасувачките тимови, имајќи предвид дека областа на југоистокот
Свет

Страшна судбина – роден во еден, а загина во друг разорен земјотрес

А1он
Светот и понатаму жали за повеќе од 50.000 жртви од разорниот земјотрес што ја погоди Турција на 6 февруари. Три недели по земјотресот кој уништи
Свет

(ВИДЕО) Едно лице загина, 69 се повредени во новиот земјотрес што ја погоди Турција

А1он
Најмалку едно лице загина по земјотресот со магнитуда од 5,6 степени според Рихтеровата скала што денес ја погоди источната турска област Малатија, неколку недели откако