skopje zemjotres

Македонија

Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката

А1он
Денеска се сеќаваме на 26 јули 1963 година, кога во 5 часот и 17 минути беа урнати 15.800 станови, оштетени 28.000, а над 200.000 луѓе
Македонија

Тура низ Скопје инспирирана од книгата „Мистериозниот град под калето“

А1он
По повод 58 години од катастрофалниот скопски земјотрес, денеска ќе се одржи едукативна тура низ градот, насловена „Скопска авантура“. Настанот е инспириран од интерактивната книга
Македонија

Традиционална крводарителска акција во знак на сеќавање на катастрофалниот земјотрес во Скопје

А1он
Под мотото „За Скопје со љубов, дарувај крв-биди хуман“, Црвен крст на град Скопје денеска традиционално организира крводарителска акција во знак на сеќавање на катастрофалниот
Македонија

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

А1он
Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога се разбуди во урнатини под кои 1.070
Македонија

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

А1он
Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под
Македонија

Испаничени граѓани бегаа од Капитол Мол додека се тресеше од земјотресот

А1он
На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 часот.
Македонија

Нов најсилен земјотрес денеска

А1он
Нов силен земјотрес се почувствува во понеделник околу 19:55 часот, што повторно предизвика паника кај скопјани, кои веднаш ги напуштија становите. Земјотресот бил со магнитуда