crven krst

Македонија

Медицинските сестри во фокусот на одбележувањето на 11 септември, Брнз даруваше крв во традиционалната иницијатва со Црве крст- Скопје

А1он
Медицинските сестри оваа година се во фокусот на одбележувањето на 19-годишнината од трагичните настани на 11 септември во САД, во кои животот го загубија над
Македонија

Македонскиот Црвен крст отвори телефонски линии за донации за Бејрут

А1он
По повод експлозијата во пристаништето во Бејрут, главниот град на Либан, Црвениот крст на Република Северна Македонија се приклучува кон хуманитарната донација со цел ублажување
Македонија

Дебарските волонтери на Црвениот крст за време на полицискиот час беа во служба на граѓаните

А1он
Волонтерите на дебарската организација на Црвен Крст и понатаму неуморно се во служба на граѓаните кои имаат потреба од набавка на неопходни намирници и лекови
Македонија

За една недела доделена помош за 360 лица во социјален ризик

А1он
За една недела, од минатиот понеделник до вчерашниот ден, волонтерите на општинската организација на Црвениот крст однесе пакети со храна и хигиенски производи за речиси
Свет

Црвен крст повикува на прекин на кибер нападите врз здравствени установи

А1он
Меѓународниот Црвен крст повика, во писмо објавено денеска, да се стави крај на кибер нападите врз здравствените и истражувачките институции за време на пандемијата на
Македонија

Факултетот за безбедност – Скопје и Црвениот крст ќе соработуваат во градењето на системот за подготовка и одговор од катастрофи

А1он
Деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски, и проректорот на УКЛО, Марјан Ѓуровски, го посетија Центарот за подготвеност и одговор при катастрофи на Црвениот крст
Македонија

Одбележување на Светскиот ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

А1он
Под мотото „Сите сме црвени“, Црвениот крст на град Скопје во соработка со општинските организации на Црвениот крст кои дејствуваат на територија на Градот Скопје,
Македонија

Сто семејства во социјален ризик од Кавадарци добија пакети со храна и хигиенски средства

А1он
Сто семејства во социјален ризик од Кавадарци добија по два пакети хуманитарна помош, храна и хигиенски средства, донирани од Фондацијата Отворено општество Скопје, а распределени