Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран

Од:

Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран кој ја зафати земјава. Акцијата е дел од активностите на Општинската организација на Црвен крст Делчево од каде семејствата ги советуваа како да побараат помош во случај на дополнителна заштита од студеното време.

-Поради студениот бран што ја зафати нашата држава, Црвен крст на Република Северна Македонија-Општинска организација Делчево на семејствата од сoцијален ризик им подели топла облека со цел да се заштитат од студеното време. Исто така семејствата се советуваа како правилно да се заштитат од студеното време, истакнаа од Црвен крст Делчево.

Пијанец и Малешевијата се места каде температурите кои деновиве беа измерени се меѓу најниските во државата, поради што како што додадоа оваа помош им е неопходна на најпогодените категории граѓани. Оттаму додадоа дека ваквите активности ќе продолжат и во наредниот период.
Во меѓувреме од општината информираат дека се исчистени патиштата до сите рурални средини каде снегот во изминатите денови им претставуваше проблем во движењето на мештаните.

Би можело да ве интересира

Традиционална крводарителска акција во знак на сеќавање на катастрофалниот земјотрес во Скопје

Ана Ололовска

Првиот човек на Црвениот крст ги повика Израел и Хамас да го запрат насилството

Жарко Настоски

Одбележување на Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Ана Ололовска

Црвен крст-Охрид го демантира Денесоски: Ниту сме барале, ниту сме наплатиле пари од Охрид за волонтерска служба

Ландов

Почнува вакцинацијата против Ковид-19 во Делчево и во Македонска Каменица

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

Ана Ололовска