Изложба по повод 75 години од основањето на Црвениот крст

Од:

Црвениот крст на Република Северна Македонија по повод одбележувањето на 75 години од своето основање и 25 години од добивањето на статусот полноправен член во Меѓународната Федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина денеска организира низа активности кои беа започнати пред пандемијата. Една активност од нив е и изложбата на уметникот Љубе Алексовски кој исто така оваа година одбележува 40 години ликовно искуство.

Изложбата ќе биде презентирана денеска во просториите на Културен Информативен Центар -КИЦ- Скопје, а ќе ја отвори претседателот на Црвениот крст на РСМ проф.д-р Ромел Велев.

Уметникот Љубе Алексовски својата хуманост ќе ја покаже повторно донирајќи 20 ументички слики на Црвениот крст на РСМ.

Би можело да ве интересира

Првиот човек на Црвениот крст ги повика Израел и Хамас да го запрат насилството

Жарко Настоски

Одбележување на Светскиот Ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина

Ана Ололовска

Црвен крст-Охрид го демантира Денесоски: Ниту сме барале, ниту сме наплатиле пари од Охрид за волонтерска служба

Ландов

Семејства од социјален ризик од Делчево добија топла облека за заштита од студениот бран

Црвениот крст отвори телефонски броеви и сметка за помош за погодените во земјотресот во Хрватска

Ана Ололовска

Волонтери на Црвен Крст помагаат во пронаоѓање на соодветната клиника

Ана Ололовска