liban

Свет

ВИДЕО: Ескалираат судирите меѓу Хезболах и Израел

А1он
Израелските одбранбени сили објавија дека дошло до значителна ескалација на конфликтот со Хезболах. Хезболах истрела бројни противтенковски проектили од Либан кон Израел, гаѓајќи ги и
Македонија

Османи: Доколку има наши граѓани во Либан да ја напуштат државата поради непредвидливата ситуација

А1он
Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска најави дека МНР ќе упати повик до нашите граѓани кои се наоѓаат во Либан да ја напуштат државата поради,
Свет

Израелска армија: Со тенкови ја напаѓаме областа од која се пукаше од Либан

А1он
Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари објави на социјалните мрежи дека израелските тенкови сега ја напаѓаат „областа од која Метула беше стрелано од
Свет

Human Rights Watch: Израел користеше бел фосфор во нападите врз Газа и Либан

А1он
Хјуман рајтс воч го обвини Израел за употреба на муниција со бел фосфор во воените операции во Газа и Либан, велејќи дека употребата на такво
Свет

(ВИДЕО) Борби на северот на Израел: „Имаше инфилтрација од Либан“

А1он
Во она што може да биде значаен развој на конфликтот, израелските воени претставници велат дека распоредиле трупи за да се справат со наводната „инфилтрација“ од
Свет

Либан: Две лица загинаа во конфликтот меѓу Хезболах и христијаните од градот Кахале

А1он
Две лица загинаа во денешните судири меѓу членовите на либанската шиитска, проиранска вооружена група Хезболах и христијаните од градот Кахале. Судирот избувнал кога жителите на