liban

Свет

Human Rights Watch: Израел користеше бел фосфор во нападите врз Газа и Либан

А1он
Хјуман рајтс воч го обвини Израел за употреба на муниција со бел фосфор во воените операции во Газа и Либан, велејќи дека употребата на такво
Свет

(ВИДЕО) Борби на северот на Израел: „Имаше инфилтрација од Либан“

А1он
Во она што може да биде значаен развој на конфликтот, израелските воени претставници велат дека распоредиле трупи за да се справат со наводната „инфилтрација“ од
Свет

Либан: Две лица загинаа во конфликтот меѓу Хезболах и христијаните од градот Кахале

А1он
Две лица загинаа во денешните судири меѓу членовите на либанската шиитска, проиранска вооружена група Хезболах и христијаните од градот Кахале. Судирот избувнал кога жителите на
Свет

Главниот обвинител на Либан нареди ослободување на притворените во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

А1он
Главниот либански обвинител Гасан Овејдат денеска нареди ослободување на сите осомничени приведени во истрагата за разорната експлозија што се случи во пристаништето во Бејрут во
Свет

Либанскиот државен обвинител обвинет во случајот со експлозијата во пристаништето во Бејрут

А1он
Судијата Тарек Битар, кој ја истражува експлозијата во пристаништето во Бејрут, во 2020 година, денеска продолжи да ги предизвикува либанските власти покренувајќи обвинение против главниот
Свет

Либанскиот Парламент повторно не успеа да избере Претседател на Републиката

А1он
Парламентот на Либан повторно не успеа да избере претседател, во време продлабочена економска криза во која се наоѓа државата која од 1 ноември е без