izrael

Свет

Можеме да учиме од израелскиот пример со вакцинацијата, вели германскиот претседател

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека неговата земја може да учи од израелските напори за вакцинација против коронавирусот, јави ДПА. Зборувајќи за постигнатиот напредок
Свет

Израел потрошил безмалку 800 милиони долари за вакцинацијата против Ковид-19

А1он
Израел досега потроши околу 785 милиони долари на вакцини против Ковид-19, изјави денеска официјален претставник на Министерството за финансии на седница на парламентарниот комитет, пренесе
Свет

Палестинскиот претседател Абас го одби израелското барање за одложување на изборите

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас го одби израелското барање за одложување на изборите, изјави денеска Муса Абу Марзук, член на Политичкото биро на Хамас. – Абас
Свет

Израелската војска прва во светот разви колективен имунитет против Ковид-19

А1он
Израелската армија денеска соопшти дека прва во светот се стекна со колективен имунитет против Ковид-19. Претставникот на израелската армија Ицик Тургеман истакна дека 81 отсто
Свет

Над 600 деца во Израел вакцинирани против Ковид-19, нема сериозни несакани дејства

А1он
Стотици деца на возраст меѓу 12 и 16 години во Израел се имунизирани со вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионтек и не се пријавени несакани ефекти,
Свет

Израелските сили го уапсија имамот на џамијата Ал Акса во Ерусалим

А1он
Израелските сили рано утринава го уапсија шеикот Екрим Сабри, имам на џамијата Ал-Акса, во неговиот дом во окупираниот источен Ерусалим. -Израелските полициски и разузнавачки тимови
Свет

Мајчино млеко од вакцинирана жена содржи антитела за коронавирусот, покажа израелска студија

А1он
Студија спроведена во Израел покажа дека мајчиното млеко на жени вакцинирани против Ковид-19 содржи антитела. Десет доилки, вработени во болницата Ихилов во Тел Авив и
Регион

Кипар и Грција се поврзуваат со Израел, се планира најдолгиот и најдлабок подводен далновод

А1он
Кипар, Грција и Израел потпишаа прелиминарен договор за изградба на најдолгиот и најдлабокиот подводен далновод, кој ќе биде поставен на дното на Средоземното Море. Кабелот
Свет

Нетанјаху: До крајот на април завршува епидемијата во Израел

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Израел ќе излезе од епидемијата на коронавирусот до крајот на април. Изјавата ја даде за време на средба