hemisko oruzje

Свет

Украинците тврдат дека пронашле остатоци од хемиско оружје во регионот Суми

А1он
Градоначалникот на Тростианеца, град во северниот украински регион Суми, тврди дека властите пронашле остатоци од хемиско оружје во селото Билка, окупирано од Русија. Во изјава
Свет

ВИДЕО: Азов објави снимка со наводни детали за нападот со хемиско оружје

А1он
Полкот Азов, кој се бори против руските сили во опколениот Мариупол, денеска на Телеграм објави видео со детали од синоќешниот наводен хемиски напад. Во видеото
Свет

Лондон ги проверува тврдењата за евентуален хемиски напад во Мариупол

А1он
Велика Британија се обидува да ги потврди наводите дека руските сили употребиле хемиско оружје во нападот на украинскиот стратешки пристаништен град Мариупол, што е под
Свет

СЗО: Подготовка за можни „хемиски напади“ во Украина

А1он
Директорот на Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге денеска изјави дека ова тело се подготвува за можни „хемиски напади“ во
Свет

Саливан: САД „немаат намера да користат хемиско оружје под никакви околности“

А1он
САД „немаат намера да користат хемиско оружје под никакви околности“, односно дури и ако Русија го употреби во Украина, изјави денеска советникот за национална безбедност
Свет

Столтенберг: Хемиското оружје „целосно ќе ја промени природата на конфликтот“

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази загриженост дека Русија се обидува да ги обвини Украина и нејзините сојузници дека се подготвува да употреби хемиско
Свет

Захарова: Русија веќе нема хемиско оружје, ги уништивме сите залихи

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека Москва во целост ги исполнила своите обврски за уништување на резервите на хемиско
Свет

Белгија: Судски казни за извоз на хемиско оружје во Сирија

А1он
Судот во Антверпен изрече затворски и парични казни против три приватни компании кои извезувале исопропанол во Сирија, хемиска супстанца која се користи за подготовка на
Свет

Меркел: Германија треба да реагира ако некој користи хемиско оружје

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави пред Бундестагот дека федералната република треба да е подготвена да реагира доколку во воени зони биде употребено хемиско оружје. Меркел,
Свет

САД го потврдија својот ангажман да го уништат цело хемиско оружје до 2023 година

А1он
САД ги потврдија своите ангажмани за уништување до 2023 година на цело хемиско оружје, наследено од времето на Студената војна, изјави портпарол на американското Министерство