izbori

Македонија

Истепан човек кој ноќеска бил виден како растура флаери од автомобил, сега е во болница

Искра Манојлоска
Двајца со автомобил ноќеска растурале партиски флаери во селото Дебреше и биле нападнати од трето лице кое ги забележало. Рано утринава, пред да започне гласањето,
Регион

135 политички партии ќе земат учество на локалните избори во БиХ

А1он
За локалните избори во Босна и Херцеговина се регистрирани 587 политички субјекти, од кои 135 се политички партии, соопшти денеска Централната изборна комисија откако рокот
Македонија

Независниот академски синдикат бара да се повтори изборот на ректор на УКИМ

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека откако ги сумирал сите недостатоци на процесот за избор на ректор на УКИМ, ги повикува Сенатот и институциите да
Македонија

(ВИДЕО) Шахпаска: Поголеми шанси за младите, повисок младински стандард и намалување на младинската невработеност

А1он
Поголеми шанси за младите, повисок младински стандард и намалување на младинската невработеност под 17 проценти до крајот на мандатот, најави денеска од Пехчево носителот на
Македонија

Ахмети од Дебар: Премиер Албанец ја зголемува довербата меѓу заедниците

А1он
Со вашата масовна поддршка, како и досега, ќе ја оствариме и оваа идеја, Северна Македонија да има прв премир Албанец. Убеден сум дека нема сила
Регион

До пладне излезноста на избирачките места во Хрватска е 18,09 отсто

А1он
Во Хрватска денеска се одржуваат 10-ти парламентарни избори од стекнувањето независноста, а според Државната изборна комисија (ДИК) изутринава на гласање излегле 18,09 проценти од гласачите.
Македонија

ВИДЕО: Дерковски тврди дека избирачкиот список е прочистен, во среда ќе се знае точниот број на гласачи

Искра Манојлоска
Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски и министерот за внатрешни работи Наке Чулев на денешната заедничка прес конференција истакнаа дека тие имаат високо ниво
Македонија

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ковид еден ден ќе заврши, но Мицкоски нема да може да ја извади маската на лажниот патриотизам

А1он
Вечерва од граѓанската трибина во Охрид, претседателот на СДСМ Зоран Заев ја презентираше програмата на Коалицијата „МОЖЕМЕ“ за Охрид, но и тоа што е сработено
Македонија

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ја извадивме земјата на прав пат, нам ни се важни Охрид и УНЕСКО, а не Субрата Рој

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев се обрати на граѓанскиот собир во Охрид, заедно со носителката на пратеничката листа во Изборна Единица 5, Радмила Шекеринска и