pesticidi

Македонија

Во Хрватска кај пиперки увезени од Северна Македонија откриен токсичен пестицид

А1он
Забранет пестицид е откриен кај пиперки од Северна Македонија кои биле увезени во Хрватска, пренесуваат хрватските медиуми. -Во пиперките од Северна Македонија откриени се остатоци
Свет

Европската комисија предлага да се преполови употребата на пестициди до 2030 година

А1он
Европската комисија денеска предложи воспоставување правно обврзувачки цели за намалување на употребата на хемиски пестициди за 50 проценти до 2030 година и целосна забрана за
Регион

Република Српска забрани увоз на мандарини од Турција поради присуство на пестициди

А1он
Фитосанитарната инспекција на Република Српска забрани увоз на 10.400 килограми мандарини по потекло од Турција, поради утврдено зголемено присуство на пестициди. Како што соопшти Инспекцијата,
Македонија

Скопјани се жалат на остар мирис од хемикалии во воздухот вечерва

Кристијан Ландов
Граѓаните од населбата Пролет близу Железничката станица во Скопје се жалат дека вечерва осетиле мирис на пестициди кои им предизвикувал иритација на очите. Тие велат