Во Хрватска кај пиперки увезени од Северна Македонија откриен токсичен пестицид

Од:

Забранет пестицид е откриен кај пиперки од Северна Македонија кои биле увезени во Хрватска, пренесуваат хрватските медиуми.

-Во пиперките од Северна Македонија откриени се остатоци од пестицидот форметанат. Ризикот е сериозен, се наведува во известувањето од Европскиот систем за брзо предупредување за храна.

Форметанат, како што се посочува, е исклучително ефикасен инсектицид кој се користи во производството на овошје и зеленчук. Многу земји сè уште го користат, но во ЕУ е забранет поради сомневање дека може да влијае на здравјето на луѓето.

Овој инсектицид е високо акутно токсичен доколку влезе во организмот по орален пат, умерено токсичен ако се вдишува, а има ниска акутна токсичност ако се нанесува на кожата.

Клиничките знаци по акутна и хронична изложеност на форметанат кај стаорци се намалена телесна тежина, а кај кучињата прекумерна саливација (зголемување на лачењето на плунковните жлезди), отежнато дишење, тремор, повраќање, кашлање.

Би можело да ве интересира

Домашна пита со праз затру цело семејство – 47 годишна жена почина, две лица се борат за живот

Европската комисија предлага да се преполови употребата на пестициди до 2030 година

А1он

ЕУ сака до 2030 година двојно да ја намали употребата на пестициди

Ана Ололовска

Република Српска забрани увоз на мандарини од Турција поради присуство на пестициди

Скопјани се жалат на остар мирис од хемикалии во воздухот вечерва

Кристијан Ландов