naselenie

Регион

Србија има околу 760.000 жители помалку отколку во 2011 година

А1он
Србија, иако според првите резултати од пописот има околу половина милион жители помалку од 2011 година, сепак се проценува дека намалувањето е поголемо од тоа
Свет

Во Америка населението рапидно се зголемува

А1он
Растот на населението на Соединетите Држави забрза во 2022 година во однос на минатата година, поттикнат од имиграцијата и закрепнувањето од кризата предизвикана од пандемијата
Регион

За една декада за 11,5 проценти намалено населението во Бугарија

А1он
Бугарскиот Национален статистички институт (НСИ) денеска ги објави резултатите од 18. попис на населението, според кои до до 7 септември 2021 година во Бугарија живееле
Свет

Се очекува до 15 ноември на планетата да има осум милијарди жители

А1он
Светската популација се очекува да достигне осум милијарди до 15 ноември, покажуваат денеска објавените проекции на Одделот за економски и социјални прашања на ОН. Според
Магазин

Истражување: До 2100 година на Земјата ќе живеат „само“ 8,8 милијарди луѓе

А1он
До 2100 година бројот на луѓе на планетата ќе достигне 8,8 милијарди, што е за две милијарди лица помалку во споредбата со актуелните прогнози на
Регион

„Белата чума“ ја зафаќа и Албанија, населението сè повеќе старее

А1он
Покрај зголемувањето на емиграцијата, Албанија е погодена и од намалениот прираст на населението, при што сè повеќе се приближува бројот на новородени со оној на