Мечки превртуваат контејнери во Галичник барајќи храна: Жителите исплашени да не бидат нападнати

Од:

Месната заедница Галичник предупреди на се поголемо присуство на мечки кои претставуваат опасност за населението, посебно во овој летен период кога куќите се полни со луѓе, а голем дел од нив и деца.

Предупредувањата како официјални барања ги испратиле до Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство и до Државниот инспекторат за ловство укажувајќи на растечкиот проблем со присуство на мечки во Галичник.

Дописи се доставените преку архивите на двете институции во 2019 и 2020 година, а минатата недела се обратиле на службениот мејл на Инспекторатот, но се уште нема одговор оттаму.

„Апелираме надлежните да дејствуваат и да дадат насоки на локалното население. Одомаќинети диви животни во населени места претставуваат голема опасност за населението. Имаме редовни посети од мечки со мечиња. Појавата на мечки не е нова ниту необична со оглед на местоположбата на Галичник, меѓутоа оваа година мечките се секојдневно присутни во Галичник. Се појавуваат во доцните ноќни и раните утрински часови, поминуваат на сите пунктови за одлагање на отпад, ги превртуваат контејнерите и го разнесуваат отпадот, хранејќи се себе си и малечките. Тоа ни создава проблем со загадување и обврска секојдневно да ги исправаме контејнерите и да го враќаме отпадот во нив. Во последните денови тоа е отежнато поради високите температури и брзото скапување и непријатна мириза која се шири наоколу.

Галичани се информирани, сепак, мечките се доволно „одомаќинети“ да не е исклучена можноста да се појават и во невообичаено време, па да дојде до несакан развој и можност за повреди на локалното население. Доколку имате искуство со вакви појави и постојат насоки за тоа како треба да постапиме, ве молиме да не информирате.

Напоменуваме дека со дописов не бараме дозвола за отстрел, го поддржуваме биодиверзитетот на Бистра и инсистираме отстрелот да биде последна опција за решавање на овој проблем“, стои во писмото на Месната заедница до Државниот инспекторат за шумарство и ловство.

Би можело да ве интересира

Над половина од жителите на Европа имаат прекумерна тежина, кај нас 55,7 отсто

Јајца Л класа, суџук, пудинг од чоколадо: Што ќе се јаде во охридскиот затвор годинава

(ВИДЕО) Ангелов од Попова Шапка: Ќе бараме решение да се намали ризикот од средби со мечките, ова е сепак територија во која природно припаѓаат

Орце Костов

ВИДЕО: Горат три контејнери кај Буњаковец

А1он

Понижување на лекарите и на пациентите – цела ноќ дежурство со една кифличка за вечера

Анита Петровска Рајковиќ

На божиќна забава во Франција, 700 работници на „Ербас“ се затруени со храна