galicnik

Македонија

Мечки превртуваат контејнери во Галичник барајќи храна: Жителите исплашени да не бидат нападнати

Орце Костов
Месната заедница Галичник предупреди на се поголемо присуство на мечки кои претставуваат опасност за населението, посебно во овој летен период кога куќите се полни со
Македонија

Овој викенд ограничено движење со моторни возила за Галичка свадба

А1он
За време на одржување на манифестацијата „Галичка свадба“ по локалниот пат до селото Галичник ќе важи посебен сообраќаен режим со ограничено движење на моторни возила
Македонија

ВИДЕО: Се утврдуваат причините за пожарот кај Галичник

А1он
Екипа на полицијата денеска изврши увид и ги утврдува причините за пожарот што избувна вчера над селото Галичник, информираше в.д. директорот на Центарот за управување
Македонија

ВИДЕО: Се расчистуваат снежни наноси на патот кон Галичник

А1он
Екипи на „Македонија пат“ работат на расчистување на снежни наноси на патот кон селото Галичник, откако граѓаните побарале помош од Центарот за управување со кризи.
Македонија

ФОТО: Попладневниот земјотрес оштети дел од куќите во Галичник

А1он
„Ве информираме дека од земјотресот во 15.25 часот има настанато штета во одделни куќи во Галичник. Би било пожелно сопствениците на куќите да ја проверат
Култура

Разумот посилен од традицијата, Галичката свадба повторно одложена

Искра Манојлоска
Галичани одлучија повторно да ја одложат Галичка свадба, поради спречување на ширењето на Ковид-19. „И покрај огромната желба и напорите што ги направивме да создадеме
Македонија

Во Галичник почнува со работа летната патронажна медицинска служба

А1он
Летната патронажна медицинска служба во Галичник почнува со работа денеска и секој петок во наредните три месеци ќе ротира во овој регион. Лекар и медицинска