ВИДЕО: Се расчистуваат снежни наноси на патот кон Галичник

Од:

Екипи на „Македонија пат“ работат на расчистување на снежни наноси на патот кон селото Галичник, откако граѓаните побарале помош од Центарот за управување со кризи.

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, изрази надеж дека екипите на „Македонија пат“ до крајот на денешниот ден целосно ќе го пробијат патот до селото.

– На повик на неколку жители на село Галичник, кои што се наоѓаат во селото до кое што не може да се дојде со возило затоа што патот е со големи наноси на снег на некои места и со по неколку метри длабок снег денес ќе се обидеме да дојдеме до селото и да ги посетиме овие луѓе. Ние веќе апелиравме до Македонија пат, да ги забрзаат работите со чистење на патот бидејќи доаѓаат и велигденски празници и луѓето кои што живеат таму, луѓето кои што сакаат да го посетат овој македонски планински бисер, да можат викендов да отидат во селото. Како што можеме да видиме Македонија пат добро ја има завршено својата работа, патот е пробиен низ длабокиот снег, изјави Ангелов.

Поголем дел од наносите се високи повеќе од еден метар, а на некои делови и по пет-шест метри.

Би можело да ве интересира

Прва цивилна НАТО вежба „Северна Македонија 2021“

Ана Ололовска

Ангелов: Големиот број на експлозивни средства го отежнуваат гаснењето на пожарот на Галичица

Ана Ололовска

ЦУК: Голема е веројатноста пожарот на Галичица од албанска страна да навлезе на наша територија

А1он

ЦУК: Пожар на Галичица, опасност да биде зафатена и заштитената зона од шумата

Ана Ололовска

ЦУК: Седум пожари локализирани и изгаснати

Ана Ололовска

Се ублажува забраната за движење во шуми, само со однапред добиена дозвола

Ана Ололовска