ulici

Македонија

Град Скопје ги враќа имињата на улиците „Ленинова“, „Железничка“, „Мексичка“…

А1он
Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за имињата на 485 улици во градот. Најголем дел од овие улици досега биле именувани со
Македонија

Ибрахим Ругова, кројачот Ангелковски и Дејвид Боуви може да добијат улици во Скопје, Градот објави листа со над 500 нови имиња

А1он
Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за дополнување на Листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на
Македонија

ВИДЕО: Невреме во Скопје, улиците поплавени

А1он
Невремето со силен дожд кое вечерва го зафати Скопје, ги поплави градските улици и булевари и предизвика големи потешкотии во сообраќајот. На снимка од населбата
Македонија

ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Габриела Димковиќ-Мишевска
Обилните врнежи од дожд го поплавија паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет и направија цело езеро. На овој простор има огромна количина вода, така што
Македонија

Заштитни столпчиња поставени на тротоарите кај Бит-пазар

А1он
Екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве поставуваат заштитни столпчиња на булеварот Крсте Мисирков кај Бит-пазар. Со поставените столпчиња, велат од Град Скопје, се става
Македонија

(ВИДЕО) Жителите во Кисела Вода пред бунт, Град Скопје со ѕид од над еден метар сака да затвори две улици

А1он
Жителите во скопска Кисела Вода од улиците Христо Татарчев 1 и 11 излегоа на протест поради одлуката на Град Скопје на новиот кружен тек со
Македонија

Уставен не поведе постапка за Одлуката за промена на имињата на улиците

А1он
Уставниот суд на денешната седница не поведе постапка за иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за определување и промена на имиња на улици,