ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Од:

Обилните врнежи од дожд го поплавија паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет и направија цело езеро. На овој простор има огромна количина вода, така што не возможно е да се помине без гумени чизми.

Автомобилите се паркирани до работ на „езерото“, бидејќи натаму нема можност за пристап. Од обилните дождови се забележуваат и реки како течат по повеќе скопски улици, при што водата се излева од преполнетите шахти.

На Твитер се објавени фотографии на кои се гледа како цела улица е под вода во населбата Капиштец. Под фотографиите стои напис “Ова е реката Козара во Капиштец“, со алузија на улицата „Козара“ која е целосно поплавена.

Од Водовод и канализација најавија чистење на атмосферските шахти, но најверојатно екипите на терен не можат да постигнат да се справат со обилната количина насобрана вода од дождот, кој од утрово без прекин паѓа во главниот град.

Би можело да ве интересира

Санкционирани четири возила во Скопје што вршат јавен превоз поради неисправност

А1он

Во присуство на пандемија, но со можност за прослава во угостителски објекти граѓаните ќе ја дочекаат Новата 2022 година

Ана Ололовска

Се полави кочанско училиште, протекол покривот што се реконструира

Водата се повлекува од поплавеното подрачје во Општина Босилово, се утврдува штетата

Најмалку две лица загинаа во поплавите во Шпанија, повеќе од 50 се евакуирани

А1он

Се излееја реките во Општина Босилово, под вода неколку објекти, дваесетина куќи и ниви