ВИДЕО: Езеро среде Скопје, реки течат по улиците

Од:

Обилните врнежи од дожд го поплавија паркингот пред Центарот за јавно здравје-Пролет и направија цело езеро. На овој простор има огромна количина вода, така што не возможно е да се помине без гумени чизми.

dobivaj vesti na viber

Автомобилите се паркирани до работ на „езерото“, бидејќи натаму нема можност за пристап. Од обилните дождови се забележуваат и реки како течат по повеќе скопски улици, при што водата се излева од преполнетите шахти.

На Твитер се објавени фотографии на кои се гледа како цела улица е под вода во населбата Капиштец. Под фотографиите стои напис “Ова е реката Козара во Капиштец“, со алузија на улицата „Козара“ која е целосно поплавена.

Од Водовод и канализација најавија чистење на атмосферските шахти, но најверојатно екипите на терен не можат да постигнат да се справат со обилната количина насобрана вода од дождот, кој од утрово без прекин паѓа во главниот град.

Би можело да ве интересира

Во поплавите во Анкара досега загинаа четири лица

А1он

Тројца осомничени за злоупотреби и фалсификувања при регистрација на автомобили во Скопје

А1он

Силниот дожд урна потпорен ѕид во скопска Пинтија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силно невреме во делови од земјава, во Тетово поплавени улици

Катерина Павлова-Николовска

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради посетата на Ана Брнабиќ

На концерт во Скопје петмина приведени, пронајдена дрога

Катерина Павлова-Николовска