Економија

Годинава ќе ја завршиме со инфлација од 14,3 отсто, цените ќе ја празнат потрошувачката кошничка и следната година

Орце Костов
Инфлацијата предизвикана од понудата од надвор и од глобалниот шок кој го предизвика војната во Украина, ќе ја празни македонската кошничка и следната година. Народната
Економија

ТЕЦ Неготино нема да се вклучи затоа што ќе произведува поскапа струја од увозната

Орце Костов
Не предвидени никакви рестрикции ниту за домаќинствата мниту за компаниите и покрај зголемениот увоз на струја, а ТЕЦ Неготино во моментов нема да се активира
Економија

Бектеши: Арачиново нема заштеда на струја, потрошиле 474 отсто повеќе од лани

Орце Костов
Од 81 општина во земјава, 65 општини во октомври постигнале заштеда од најмалку 15 отсто, од кои 12 општини постигнале заштеда поголема од 50%. Шеснаесет
Економија

Нов удар по џебот на граѓаните: Банките ги зголемуваат провизиите за подигнување готовина и за кредитни картички

Орце Костов
Речиси сите деловни банки извршија корекции на надоместоците за водење трансакциски сметки и подигнување готовина од шалтер и од банкомати, а Народната банка ја покачи
Истражувања

(ВИДЕО) Без партиски врски, студентот добива само смрдлив тоалет и руинирана бања – Какви се условите во студентските домови

Орце Костов
На една страна смрдливи тоалети, искршени врати и лош мирис, а на друга страна топлина, хигиена и нов мебел. Првиот впечаток кој екипата на „А1он“
Економија

Бектеши: Лебот падна на 36 денари, а млекото на 76, очекувам пониски цени од 5 до 12 отсто во првата недела од декември

Орце Костов
Министерот за економија, Крешник Бектеши најави дополнително намалување од 5 до 12 отсто на цените на основните прехранбени производи по средбата со компаниите за производство
Македонија

Дипломатски синдикат: Трендот на елементарна јазична неписменост во кабинетот на Османи е во подем

Орце Костов
Македонскиот дипломатски синдикат го обвини министерот Бујар Османи дека бомбастично пласира информации дека Македонија станала депозитар на три меѓународни договори склучени во рамки на Берлинскиот
Македонија

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање

Орце Костов
Владеачкото мнозинство кое го предводат СДСМ и ДУИ не гласаше за измените на законот за зголемување на субвенциониран студентски оброк од 120 на 160 денари
Економија

Инфлацијата во октомври 19,8 отсто, постои ризик да се зголеми повеќе

Орце Костов
Инфлацијата во месец октомври била 19,8 отсто, а просечното ниво за периодот од јануари до октомври изнесува 12,3% што се должи на растот на цените
Македонија

(ВИДЕО) „Луѓе се качуваат пеш до 40-ти кат, немаме струја, немаме вода“ – Управителот на „Џевахир“ не ја платил сметката кон ЕВН

Орце Костов
Двете висококатници во комплексот „Џевахир“, кула А и кула Б од попладнево се без електрична енергија која се користи за заедничките простории, ходниците, осветлувањето, лифтовите