ustav

Македонија

(ВИДЕО) Заев: Дебатата е корисна и конструктивна, Договорот ја гарантира иднината на Македонија

А1он
Премиерот Заев во Лисабон, во рамки на дводневната работна посета на Португалија и неговото учество на Конгресот на ПЕС, одговараше на новинарски прашања на неколку
Македонија

(ВИДЕО) Трета дискусија за нацрт амандманите за уставни измени: Имплементирањето на Договорот од Преспа обезбедува исполнување на евроатлантските интеграции на Македонија

А1он
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, учествуваа на третата јавна дискусија за
Македонија

Заев: Со заокружување на процесот ќе имаме земја признаена од цел свет

А1он
Имаме фер и праведно решение, а најсуштествена промена во Уставот предвидена во амандмамнот 32 е секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република
Македонија

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

А1он
На Универзитетот ФОН попладенво се одржува втората од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. Говорници ќе бидат премиерот Зоран Заев, ректорот на Универзитетот Нано
Македонија

Грчева: Бојкот на „јавни дискусии“ по нацрт амандманите за измени на Уставот

А1он
„Денеска, во организација на владата започна караван наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на
Македонија

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

А1он
На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната
Македонија

(ВИДЕО) Бошњаковски: Дебатите за уставните амандмани се отворени и може секој да учествува

А1он
Дебатите за уставните амандмани се отворени и јавни и секој може да учествува и да го каже својот став, истакна денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски
Македонија

Најчевска одбила да учествува во расправата за уставните амандмани поради Владо Поповски

А1он
Професорката Мирјана Најчевска одбила да учествува на јавната расправа за уставните амандмани која ја организира Владата. Таа како што вели, добила покана , но ја