ustav

Македонија

Јавни расправи како вовед во финалната фаза од усвојување на уставните измени

А1он
Почнува третата фаза од постапката за уставни измени во согласност со Договорот од Преспа. Денеска во Владата ќе биде организирана првата од петте јавни расправи
Македонија

Владата организира пет јавни дискусии за уставните амандмани во Скопје, Штип и Тетово

А1он
Почнувајќи од утре, Владата организира серија јавни дискусии со експертската јавност и со граѓаните во врска со нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија,
Видео Македонија

ВИДЕО: Собранието го усвои и четвртиот Нацрт-амандман, следи јавна расправа

А1он
Собранието на Република Македонија попладнево го утврди и четвртиот Нацрт-амандман на Уставот предвиден со уставните измени согласно Договорот од Преспа. За Нацрт-амандманот, што се однесува
Македонија

Џафери: Очекувам седницата за уставните амандмани да заврши брзо

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува втората фаза од уставните измени да заврши околу 18 декември, по што би почнала третата и последна фаза од
Македонија

Заев очекува уставните измени да завршат навреме и со поддршка од повеќе пратеници

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува да бидат запазени роковите за уставните измени и целиот процес да заврши до средината на јануари, а во
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Верувам дека одговорноста на Тодоров и Јанчев ќе поттикне и други пратеници

А1он
За работата на Координативното тело за помирување, за реформите и процесот на интеграција на земјата во ЕУ и НАТО, разговарале премиерот Зоран Заев и Никола
Регион

„Катимерини“: Дипломатски канал на комуникација меѓу Скопје и Атина за уставните измени

А1он
Постои отворен дипломатски канал на комуникација меѓу Атина и Скопје, за да се избегнат можни варирања од духот на Договорот од Преспа во уставната ревизија
Македонија

Зелено светло во Комисијата за уставни прашања за нацрт-амандманите на Уставот

А1он
Комисијата за уставни прашања даде зелено светло за 4-те нацрт амандмани на Уставот, преддложени од Владата, кои произлегоа од потребата за имплементација на Договорот од
Македонија

„Македонија – Блокира“: Изразуваме задоволство од средбата со Арнаудов и разочарување од средбата со Василевски

А1он
„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Охрид, делегација на Македонија-Блокира„