alijansa za albacite

Македонија

Алијанса: Албанците првпат ќе водат само четири министерства во владата

А1он
Во текот на овие три децении, Албанците во Република Северна Македонија воделе најмалку 5 од 15 министерства/ресори, односно 6 од 15 министерства/ресори и на крајот
Македонија

Мицкоски: Шокиран сум од мешањето на ДУИ и СДСМ во случувањата во Алијанса

А1он
Ние не се мешаме, седиме на страна, бидејќи непримерно е тоа што го прават СДСМ и ДУИ кои директно се вклучени во случувањата во Алијанса
Македонија

Ковачевски: СДСМ ќе гласа согласно предлогот на Владата и ставот на пратениците на Алијанса

А1он
Пратеничката група на СДСМ ќе гласа согласно предлогот на Владата во однос на кадровски промени од редовите на Алијанса за Албанците и врз основа на
Македонија

АА: Демири и Бајрами за министри за здравство и информатичко општество и администрација

А1он
Алијансата за Албанците попладнево преку соопштение до медиумите објави дека одлучила да предложи нови кандидати за министри за здравство и за информатичко општество и администрација,
Македонија

Таравари: Фрлениот куршум има јасна заканувачка мафијашка порака, но не можете да замолчите, убивате, запрете народ

А1он
Откако денеска во раните утрински часови беше пронајден куршум во дворот од неговата куќа, попладневo реагираше претседателот на Алијансата на Албанците и градоначланик на Гостивар,
Македонија

Куршум пред вратата на домот на Таравари, физички напад врз Небиу – гори конфликтот во Алијанса за Албанците

Анита Петровска Рајковиќ
Пред домот на лидерот на Алијанса за Албанците и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари е пронајден куршум. Под сомнение дека куршумот оставен пред вратата претставува
Македонија

Таравари сака Алијанса сама да оди на избори, но ќе почитува ако партијата реши да коалицира со ДУИ

А1он
Лидерот на политичката партија Алијанса за албанците, Арбен Таравари на новинарско прашање околу можно коалицирање на претстојните избори со ДУИ, на настан во Гостивар одговори
Македонија

Таравари: Дојде моментот наместо „20 отсто“ да стои „албанскиот јазик“ во Уставот

Орце Костов
Претседателот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари вели дека отстранувањето на „20%“ од Уставот и да стои изрично „албанскиот јазик“ треба треба да се случи
Македонија

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

А1он
Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците, како што информираат од АА, ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и
Видео Македонија

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ
Нема да чекам до недоглед, идната недела ќе се знае дали влегуваме во владината коалиција или не, вели во интервју за А1он лидерот на Алијанса