Ковачевски: Мицкоски измислува небулози, ќе се менува Уставот само за 3.500 граѓани кои се изјасниле како Бугари

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека е небулоза тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека работната група за уставни амандмани разговара и за бинационална држава.

– Промената на Преамбулата за 3.500 граѓани кои се определуваат како Бугари ќе се случи и ќе продолжиме со преговорите со ЕУ. Небулоза е тврдењето на Мицкоски дека ќе имаме бинационална држава. Тие избори добија на прашањето на кантонизација кога имаше територијална распределба.

Ова е најновата во низата лаги, работната група ќе прави измени само за внесување на Бугарите. Кога сите факти ќе ве побијат, може само да измислувате небулози кои ќе шират страв кај граѓаните – истакна премиерот при пуштањето во употреба на магистралниот пат Куманово – Страцин.

Во однос на на договорот со „Бехтел и Енка“, премиерот рече дека договорите се доставени до Јавното обвинителство, до Антикорупциска комисија, а веќе е испратено е писмо до Собранието до соодветна комисија која ќе избере пратеници кои ќе го разгледуваат договорот.

– Очекувам поддршка во Собранието за законите, нашите граѓани заслужуваат патишта по кои ќе возат сигурно и брзо – порача Ковачевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Ковачевски – Ескобар: Европскиот пат на Северна Македонија е силно поддржан од САД

Јавна пародија: Препукување на Фејсбук – Се скараа ли навистина Груевски и Мицкоски

Анита Петровска Рајковиќ

Ковачевски: Обезбедуваме современа, ефикасна и дигитализирана јавна администрација

Мицкоски до Груевски: Зa Македонија не смее да има пазар и договори под маса

„Илинденка“, првото летало на македонската авијација, изложено во Стенковец